...
Strona Główna » Pozostałe » Kategorie aut w UK, A B S N „write-off”
Image by jcomp on Freepik
Image by jcomp on Freepik

Kategorie aut w UK, A B S N „write-off”

Stara klasyfikacja kategorii D dla uszkodzonych przez zderzenia samochodów została zastąpiona przez Kat N, podczas gdy Kat A, Kat B i Kat S są również używane.

Spis treści

Stara klasyfikacja kategorii D dla uszkodzonych przez zderzenia samochodów została zastąpiona przez Kat N, podczas gdy Kat A, Kat B i Kat S są również używane. Oto, co każde oznacza i czy możesz kupić okazyjne auto.

Jeśli przeglądasz ogłoszenia dla używanych samochodów, możesz zauważyć, że te, które są najbardziej kuszące, są często oznaczone Kat N. Ale co to oznacza, i czy istnieje haczyk, który oznacza, że należy unikać tych modeli?

Cóż, Kat N to tylko jeden z czterech poziomów szkód wykorzystywanych przez przemysł ubezpieczeniowy w celu opisania samochodów zaangażowanych w wypadki drogowe; Inne to Kat A, Kat B i Kat S.

Stowarzyszenie Brytyjskich Ubezpieczeń (ABI), które reguluje kod ozyskiwania dla ubezpieczycieli samochodów, twierdzi, że te stosunkowo nowe kody „odzwierciedlają rosnącą złożoność nowszych pojazdów, które mogą utrudnić bezpieczną naprawę uszkodzonych samochodów”.

Poniżej szczegółowo wyjaśniamy kategorie A, B, S i N. Największą zmianą w porównaniu ze starym systemem jest to, że klasyfikacja koncentruje się na stanie samochodu, a na tym ile kosztowałoby ubezpieczycieli, aby go naprawić.

Kategoria A lub „złom”

Są to najsilniej uszkodzone samochody i nie można ich naprawić. Można je przeznaczyć tylko za złom.

Kategoria B lub zepsute samochody

Te samochody są nadal bardzo poważnie uszkodzone i również są nie do naprawienia. Jednak ich części można uratować i dalej poddać procesowi naprawy, jeśli nadal są w stanie, w którym można naprawić.

Kategoria S lub „strukturalne” samochody

Samochody w tej kategorii otrzymały uszkodzenie swojej ramy strukturalnej, ale można je naprawić i ponownie sprzedawać. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem samochodu kategorii, upewnij się, że wykwalifikowany mechanik go sprawdził.

Kategoria N lub „niestrukturalne uszkodzenia”

Jest to odpowiednik poprzedniej kategorii D i identyfikuje samochód, który był zaangażowany w wypadek, ale nie doznał uszkodzenia swojej ramy strukturalnej.

Zaktualizowany kod zauważa, że chociaż samochody kategorii N nie miały uszkodzenia swoich podstawowych struktur bezpieczeństwa, nadal mogą istnieć części krytyczne dla bezpieczeństwa-takie jak zawieszenie lub elementy sterujące-które wymagają wymiany.

Czy powinienem kupić samochód, który został spisany na straty?

Powierzchownie zakup samochodu kategorii N może wyglądać kusząco, biorąc pod uwagę, że często mają one przyciągające uwagę ceny, ale ważne jest, aby zbadać historię każdego samochodu, o którego zakupie myślisz. Oto nasze wskazówki, jeśli chcesz kupić samochód, który został odpisany.

1. Kup samochód od dealera zamiast prywatnego sprzedawcy

Jeśli kupisz samochód, w tym pojazd kategorii D, od dealera, masz więcej praw konsumentów, jeśli coś pójdzie nie tak. Dealer samochodów musi zadeklarować wszystko, co wiedzą o samochodzie; Prywatny sprzedawca musi tylko upewnić się, że samochód jest zgodny z opisem.

2. Zadawaj dużo pytań

  • Jakie uszkodzenia miał samochód?
  • Czy są jakieś zdjęcia szkód?
  • Gdzie przeprowadzono naprawy?
  • Jakie części zostały wymienione?

Ubezpieczyciel nie musi publikować żadnych informacji o tym, w jakim stanie samochód został skierowany na straty, ale kilka dobrze ukierunkowanych pytań dla sprzedawcy mogą pomóc ci odkryć, co się stało.

3. Zrób inspekcję

Będzie to kosztować ponad 200 GBP – główna inwestycja, jeśli chcesz kupić samochód ze względu na jego niską cenę – ale jest to warte kosztów.

Inspektor wie, co sprawdzić i może znaleźć uszkodzenia wypadków, których nie zauważyłeś. AA, RAC, Dekra i Autolign oferują usługi inspekcji, które mogłyby odwieść od zakupu potencjalnie niebezpiecznego samochodu.

4. Zapłać za historię pojzadu

Uszkodzenie powypadkowe nie jest jedyną rzeczą, o której musisz pomyśleć. Podobnie jak w przypadku konwencjonalnego samochodu z drugiej ręki, kontrola historii powie, czy pojazd został skradziony lub podlega jakimkolwiek zaległym finansom.

5. Uważaj na nowsze samochody oferujące naprawdę duże oszczędności

Stare powiedzenie: „wygląda zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe”, prawdopodobnie może to z pewnością mieć zastosowanie tutaj.

Naprawdę niska cena nowszego samochodu może być znakiem, że prace naprawcze zostały wykonane w budżecie i nie są zadowalającej jakości.

6. Unikaj samochodów, które mogą mieć uszkodzone podwozie

Uszkodzenie nadwozia może być stosunkowo łatwe do naprawienia – ale uszkodzenia podwozia będą nadal powodować bóle głowy, nawet jeśli podjęto próbę naprawy.

Powinieneś podwójnie ostrożnie podejść do zakupu takiego auta, jeśli odkryjesz, że samochód ma problem w tym obszarze.

Jeśli uważasz, że samochód kategorii N jest warty ryzyka i postanowiłeś go kupić, są dwie dalsze rzeczy do rozważenia:

7. Powiedz swojej firmie ubezpieczeniowej

Upewnij się, że poinformujesz swoją firmę ubezpieczeniową, że samochód jest w kategorii N. Jest prawdopodobne, że trzeba go odnotować w swojej polisie, w przeciwnym razie ryzykujesz odrzucenie roszczenia w przyszłości.

8. Zbadaj gwarancję

Niektórzy dostawcy gwarancji używanych aut zapewnią ochronę dla samochodów kategorii N. Może to być zaskakująco opłacalny sposób na zapewnienie sobie spokoju na temat nowego zakupu i wszelkich napraw, które zostały dokonane.

Zastrzeżenie:

Prezentowane powyżej treści mają za zadanie szerzenie ogólnej wiedzy na temat odszkodowań w UK i nie zastępują profesjonalnej opinii prawniczej, lekarskiej. Zawsze w przypadku problemów prawnych, zdrowotnych powypadkowych skontaktuj się odpowiednio z prawnikiem, lekarzem.

Pokrewne wpisy:

Kontakt

© odszkodowaniewuk.com – all rights reserved

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.