...
Strona Główna » Wypadek Drogowy » Wypadek w UK z nieubezpieczonym kierowcą
Wypadek Drogowy w UK Odszkodowanie

Wypadek w UK z nieubezpieczonym kierowcą

Wypadek w UK z nieubezpieczonym kierowcą. Jeśli masz pecha i zostaniesz przez takiego potrącony, prawdopodobnie zastanawiasz się, co dalej.

Spis treści

Jak sprawdzić, czy kierowca jest ubezpieczony, czy nie?

Możesz sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony, dzwoniąc do swojego ubezpieczyciela lub korzystając z usługi online askMID Motor Insurance Database (MID).

Zapytania można składać za 10 GBP (stan na Styczeń 2023 r.), aby dowiedzieć się:

  • numer polisy
  • nazwę ubezpieczyciela
  • dane kontaktowe w razie roszczenia.

Będziesz musiał podać dane z tablicy rejestracyjnej i dane drugiego samochodu. Usługa jest przeznaczona wyłącznie do użytku w razie wypadku.

Co zrobić po wypadku z nieubezpieczonym kierowcą

Twoim pierwszym zadaniem jest zebranie jak największej ilości informacji.

Zanotuj czas i datę zdarzenia oraz zanotuj markę, model i numer rejestracyjny drugiego samochodu. Pomocne mogą być również wszelkie inne szczegóły, które pomogą zidentyfikować samochód, takie jak jego kolor czy widoczne modyfikacje.

Zrobienie zdjęć lub nagranie filmu z miejsca zdarzenia również może pomóc w złożeniu wniosku. Rozejrzyj się za świadkami, których możesz zapytać, czy możesz wziąć ich nazwiska i dane kontaktowe, aby uzyskać ich relację z wypadku.

Każdy wypadek, który powoduje szkody lub obrażenia, stanowi „uzasadniony powód”, aby zapytać kierowcę o jego imię i nazwisko, adres i dane kontaktowe. Jeśli kierowca odmówi podania swoich danych, musisz powiadomić policję. Wszystkie wypadki z udziałem nieubezpieczonego kierowcy i tak należy zgłaszać policji.

Twój ubezpieczyciel również powinien zostać poinformowany o incydencie, nawet jeśli nie planujesz wystąpić z roszczeniem.

Czy powinienem zgłosić wypadek na policję?

Tak. Ustawa o ruchu drogowym (1998) stanowi, że kierowcy powinni zgłaszać policji wszelkie wypadki, w których ludzie, mienie lub zwierzęta ucierpieli lub zostali ranni. Definicja szkody lub obrażeń może się różnić w zależności od kierowcy, dlatego zawsze najlepiej jest zgłaszać incydenty, bez względu na to jak mały był.

Będziesz musiał zadzwonić w ciągu 24 godzin z informacją o dacie i godzinie wypadku oraz podać dane drugiego pojazdu. Nieudostępnianie przez kierowców swoich danych kontaktowych jest wykroczeniem, gdy istnieją „uzasadnione powody”, np. uszkodzenie pojazdu.

Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie od nieubezpieczonego kierowcy?

Tak, jeśli posiadasz pełne ubezpieczenie samochodu. Proces roszczenia będzie jednak trudniejszy, ponieważ Twój ubezpieczyciel nie będzie w stanie odzyskać kosztów od drugiej strony.

Posiadacze polisy „Third Party” inaczej „pożar i kradzież” nie będą mogli złożyć roszczenia do swojego ubezpieczyciela, ale mogą ubiegać się o odszkodowanie za pośrednictwem Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (MIB).

Firma non-profit pomaga w dochodzeniu roszczeń od nieubezpieczonych i niewyśledzonych kierowców i jest finansowana przez każdego ubezpieczyciela, który zapewnia obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w Wielkiej Brytanii.

Jakie warunki muszę spełnić, aby złożyć reklamację?

Możesz wystąpić z roszczeniem przeciwko nieubezpieczonemu kierowcy, jeśli:

  • Masz w pełni kompleksową ochronę
  • Zebrałeś wszystkie niezbędne szczegóły i
  • Masz dowody na wyjaśnienie tego, co się stało, np. nagrania z kamery samochodowej, relacje świadków itp.

Jakie warunki muszę spełnić, aby złożyć roszczenie?

Możesz wystąpić z roszczeniem przeciwko nieubezpieczonemu kierowcy, jeśli:

  • Masz w pełni kompleksową ochronę
  • Zebrałeś wszystkie niezbędne szczegóły i
  • Masz dowody na wyjaśnienie tego, co się stało, np. nagrania z kamery samochodowej, relacje świadków itp.

Wypadek był z mojej winy – co powinienem zrobić?

Zawsze najlepiej jest poinformować ubezpieczyciela o wszelkich wypadkach w samochodzie, nawet jeśli to Ty ponosisz winę za szkodę lub nie planujesz ubiegać się o odszkodowanie.

Możesz stracić premię za brak roszczeń, chyba że jest ona chroniona i możesz spodziewać się wyższej składki, jeśli chodzi o odnowienie. Możesz również spodziewać się zapłaty nadwyżki (excess) za naprawy.

 

Zastrzeżenie:

Prezentowane powyżej treści mają za zadanie szerzenie ogólnej wiedzy na temat odszkodowań w UK i nie zastępują profesjonalnej opinii prawniczej, lekarskiej. Zawsze w przypadku problemów prawnych, zdrowotnych powypadkowych skontaktuj się odpowiednio z prawnikiem, lekarzem.

Pokrewne wpisy:

Kontakt

© odszkodowaniewuk.com – all rights reserved

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.