Stres w każdej dziedzinie naszego życia może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, od zwiększonej podatności na przeziębienia i grypę po zwiększone ryzyko chorób serca.
Stres w pracy może być szczególnie uciążliwy, choćby dlatego, że często wydaje się, że nie ma sposobu, aby od niego uciec.
Wymagające zadania, zbliżające się terminy, trudni szefowie, niezadowoleni klienci i niewspierający współpracownicy – wszystko to przyczynia się do odczuwania stresu w miejscu pracy.
A jednak, bez względu na to, jak bardzo jesteś zestresowany lub nieszczęśliwy w swojej pracy, musisz codziennie do niej wracać. Twoje utrzymanie zależy od tego.
Chociaż stres w pracy jest powszechny, nie należy go po prostu ignorować ani akceptować. Kiedy jesteś pod ciągłą presją, wpływa to na Twoją wydajność, pewność siebie, sen i ogólny stan zdrowia. Wpływa również na twoje interakcje z innymi nie tylko w miejscu pracy, ale także w domu.
Nauka radzenia sobie ze stresem w pracy jest ważna. Jak zobaczysz poniżej, to małe rzeczy mogą być najbardziej skuteczne.
Zachowaj porządek
To, jak zaczynasz dzień w domu, ma duży wpływ na poziom stresu w pracy. Czy każdy poranek to mgliste decydowanie, w co się ubrać, szukanie pary skarpetek, szukanie ważnego dokumentu i wreszcie wybieganie z domu bez śniadania? Udręczony poranek przygotowuje scenę na nadchodzący pracowity dzień.
Po prostu przygotowanie wszystkiego do pracy przed pójściem spać pomoże ci spokojniej rozpocząć dzień. Będziesz miał czas na dobre śniadanie. Twoja droga do pracy będzie płynniejsza, a dzień pracy będzie wydawał się o wiele łatwiejszy w zarządzaniu i mniej stresujący. Bycie zorganizowanym jest kluczem do mniejszego stresu w pracy.
Zidentyfikuj i zaadresuj stresor
Czy jest jakaś szczególna sytuacja lub osoba, która powoduje stres w pracy? Czekanie i nadzieja, że samo zniknie, nie jest odpowiedzią.
Im dłużej pozwalasz mu się gotować, tym bardziej staje się to stresujące, aż pewnego dnia prawdopodobnie skończy się to w scenariuszu „słomy, która złamała grzbiet wielbłąda”.
Każdy problem ma rozwiązanie, ale sam się nie rozwiąże. Jeśli nie możesz wymyślić, jak rozwiązać problem, porozmawiaj z kimś w pracy lub poza nią. Czasami uzyskanie obiektywnej perspektywy może pomóc ci przejąć kontrolę nad sytuacją, a to samo w sobie może rozładować napięcie.
Naucz się delegować pracę
Czy często wolisz wykonać pracę samodzielnie, ponieważ czujesz, że nikt inny nie zrobi tego tak dobrze, jak Ty? Jesteś perfekcjonistą, który szuka drobnych niedociągnięć w pracy wykonanej przez innych?
Ciągłe dążenie do doskonałości w sobie iw innych może być nieustannym źródłem stresu. Poza tym oznacza to również branie na siebie więcej, niż jesteś w stanie udźwignąć, co tylko zwiększy Twój stres i przyczyni się do wypalenia zawodowego. Nie musi tak być.
Uczenie się rezygnacji z potrzeby perfekcji i bardziej realistyczne podejście do swoich oczekiwań to kluczowa umiejętność w miejscu pracy.
Jasne określenie wymagań to jeden ze sposobów na maksymalne wykorzystanie potencjału zespołu i obniżenie poziomu stresu. Zamiast szukać przyczyny, pogratuluj sobie i swojemu zespołowi włożonego wysiłku i dobrze wykonanej pracy.
Połącz się z ludźmi
Sposób, w jaki dzisiaj pracujemy i żyjemy, spowodował, że coraz bardziej izolujemy się od innych.
Wysyłamy wiadomości, SMS-y i e-maile do kolegów siedzących kilka kroków od nas, zamiast podejść i dostarczyć wiadomość osobiście.
Nawet poza pracą utrzymujemy kontakt z rodziną i przyjaciółmi za pośrednictwem e-maili, wiadomości i od czasu do czasu czatu wideo. Prawda jest taka, że to po prostu nie wystarczy.
Ludzie są z natury istotami społecznymi. Wykonywanie prostych czynności z ukochaną osobą lub przyjaciółmi — zaimprowizowane spotkanie, wspólny weekendowy brunch lub po prostu wieczór przy drinku i śmiechu może być doskonałym środkiem odprężającym.
Podejmij dodatkowy wysiłek, aby skontaktować się z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami i zobaczyć różnicę!
Regularnie planuj trochę „czasu dla mnie”
Czy w ogóle poświęcasz czas na dbanie o siebie? W dzisiejszym świecie „zatrzymanie się, by powąchać róże” jest często postrzegane jako obijanie się lub egoizm. To nie jest.
W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Im bardziej jesteś zajęty, tym ważniejsze jest, aby od czasu do czasu zejść z tej kolejki górskiej i poświęcić trochę „czasu dla siebie”, w którym robisz to, co chcesz, a nie to, czego chce twój szef, klienci lub osoby pozostające na utrzymaniu.
Ciągłe żonglowanie pracą biurową i obowiązkami domowymi to przepis na wypalenie i stres.
Spróbuj przypomnieć sobie ostatni raz, kiedy robiłeś coś, co sprawiało ci przyjemność tylko dla czystej przyjemności.
Jeśli to było kilka miesięcy temu lub nawet dłużej, od razu zaplanuj datę w swoim kalendarzu. To, co robisz w zaplanowanym „czasie dla siebie”, zależy od tego, co lubisz robić, czy to wieczór na zdjęciach, poranek w muzeum, czy długa, luksusowa kąpiel.
Będziesz zdumiony, jak regularne sesje samopielęgnacji mogą odprowadzić stres, pozostawiając uczucie odświeżenia, naładowania i odzyskania energii.
Kiedy nauczysz się skuteczniej radzić sobie ze stresem w pracy, zauważysz zauważalną poprawę stanu zdrowia, jakości życia oraz relacji z rodziną i przyjaciółmi. Zauważysz również wyraźną poprawę wydajności w pracy.