...
Strona Główna » Wypadek Drogowy » Wypadek na rowerze odszkodowanie UK
Wypadek na rowerze odszkodowanie

Wypadek na rowerze odszkodowanie UK

O jakie odszkodowanie za rowerzystę potrąconego przez samochód mogę się ubiegać?

Spis treści

Jeśli podczas jazdy na rowerze zostałeś potrącony przez samochód, możesz ubiegać się o odszkodowanie w UK za odniesione obrażenia.

Kiedy rowerzysta zostaje potrącony przez samochód, ochrona przed obrażeniami jest bardzo niewielka. 

To sprawia, że ​​rowerzyści są jednym z najbardziej narażonych typów użytkowników dróg. Nawet drobne zderzenia mogą skutkować skaleczeniami, siniakami i złamaniami kości. 

W przypadku poważniejszych wypadków rowerowych obrażenia mogą zmienić życie lub nawet spowodować śmierć. 

W tym przewodniku dotyczącym dochodzenia odszkodowania za rowerzystę potrąconego przez samochód przyjrzymy się, jakie rodzaje wypadków mogą prowadzić do roszczenia i pokażemy, ile odszkodowania można wypłacić.

Czy mam prawo ubiegać się o odszkodowanie w UK jako rowerzysta potrącony przez samochód?

Z prawnego punktu widzenia możesz ubiegać się o odszkodowanie za wszelkie obrażenia odniesione przez rowerzystę potrąconego przez samochód podczas wypadku drogowego (RTA), jeśli:

 • Inny użytkownik drogi (pozwany) miał wobec Ciebie prawny obowiązek zachowania ostrożności; I
 • Spowodowali wypadek, bo byli w jakiś sposób niedbali.
 • Odniosłeś obrażenia podczas wypadku.

W większości przypadków obowiązek zachowania ostrożności może zostać ustanowiony przez ustawę o ruchu drogowym z 1988 r . Ten akt prawny oznacza, że ​​wszyscy użytkownicy dróg muszą starać się unikać wypadków i zmniejszać obrażenia, podejmując rozsądne kroki. Obejmuje to bezpieczną i zgodną z przepisami Kodeksu Drogowego jazdę .

Po udowodnieniu obowiązku zachowania ostrożności, następną rzeczą do zrobienia jest przedstawienie dowodów, które pokazują, w jaki sposób odniosłeś obrażenia jako rowerzysta i co było przyczyną wypadku. Przyjrzymy się temu, jak można to zrobić w następnej sekcji.

Najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem rowerzysty potrąconego przez samochód

Przyjrzyjmy się teraz rodzajom zaniedbań, które mogą uprawniać do roszczeń, jeśli zostałeś potrącony przez samochód na rowerze:

 • Niebezpieczna lub lekkomyślna jazda. Może to obejmować nadmierną prędkość lub agresywną jazdę. Przyczyną może być również agresja drogowa .
 • Wyprzedzanie w niebezpieczny sposób. Możesz ubiegać się o odszkodowanie jako rowerzysta potrącony przez samochód, ponieważ kierowca uderzył cię i zranił, próbując wyprzedzić cię w niebezpieczny sposób.
 • Jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Wszelkie obrażenia spowodowane przez kierowcę, który był pod wpływem narkotyków lub alkoholu, mogą prowadzić do roszczenia o odszkodowanie.
 • Brak uwagi. Ważne jest, aby wszyscy użytkownicy dróg zwracali uwagę i myśleli o bezpieczeństwie innych. Dlatego jeśli zostałeś potrącony przez samochód na rowerze, ponieważ kierowca rozmawiał przez telefon komórkowy, korzystał z nawigacji satelitarnej lub zmieniał stację radiową, możesz kwalifikować się do roszczenia.
 • Uderzenie drzwiami samochodu. Możesz również ubiegać się o odszkodowanie, jeśli jechałeś rowerem obok zaparkowanego samochodu i zostałeś potrącony, gdy drzwi zostały otwarte.

 

To tylko niektóre przykłady rodzajów incydentów, które mogą prowadzić do roszczenia. Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem działań, skontaktuj się z nami, a my bezpłatnie sprawdzimy Twoje szanse.

Typowe obrażenia rowerzystów potrąconych przez samochody

Trudno byłoby wymienić wszystkie rodzaje urazów, które mogą wystąpić, gdy rowerzysta zostanie potrącony przez samochód. Jednak poniżej wymieniliśmy niektóre z bardziej powszechnych:

 • URAZY głowy. Nawet jeśli miałeś na głowie kask, możesz doznać wstrząsu mózgu lub innych obrażeń głowy po zrzuceniu z roweru.
 • Złamana stopa. Złamana stopa to często uraz, którego doznają rowerzyści po potrąceniu przez samochód, zwykle na światłach i na rondach .
 • Urazy kręgosłupa i szyi. Podczas gdy niektóre urazy kręgosłupa będą tymczasowe, w poważniejszych przypadkach, takich jak złamanie kręgów szyjnych, rowerzysta może zostać sparaliżowany po potrąceniu przez samochód.
 • Skaleczenia, siniaki i rany szarpane . Chociaż wiele z tych urazów może wydawać się niewielkich, mogą one nadal mieć wpływ finansowy z powodu przerwy w pracy i kosztów recept.
 • Urazy śledziony. Uszkodzenie śledziony może być bardzo poważne i jest szczególnie częstym urazem u rowerzystów potrąconych przez samochód.

 

O jakie odszkodowanie za potrącenie rowerzysty przez samochód mogę się ubiegać?

Kwota odszkodowania, jakie otrzymałby rowerzysta potrącony przez samochód, gdyby roszczenie zostało rozpatrzone pomyślnie, opierałaby się na dwóch rodzajach szkód:

 • Szkody ogólne. Jeśli Twoje roszczenie zostanie rozpatrzone pomyślnie, otrzymasz odszkodowanie pokrywające ból, cierpienie i utratę udogodnień spowodowanych uderzeniem samochodu.
 • Specjalne szkody. Tutaj możesz ubiegać się o zwrot wszelkich wydatków lub kosztów spowodowanych wypadkiem. Na przykład możesz ubiegać się o zwrot kosztów wymiany roweru, odzieży i innego sprzętu uszkodzonego lub utraconego podczas kolizji.

 

W ramach roszczenia konieczna będzie ocena lekarska. Zostanie to przeprowadzone przez niezależnego eksperta, a spotkania mogą być zwykle rezerwowane lokalnie przez prawników ds. obrażeń ciała.

Kwoty odszkodowania dla rowerzysty potrąconego przez samochód

Zadośćuczynienie, jakie otrzymasz jako rowerzysta potrącony przez samochód, zależałoby przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju obrażeń doznałeś i jak poważne były. 

Jednak poniżej wymieniliśmy kilka przykładowych kwot wypłat za typowe obrażenia.

Obrażenia:Powaga:Odszkodowanie:Uwagi:
PlecyCiężki : silny38 780 GBP - 160 980 GBPPoważny uraz górnej lub dolnej części pleców, który może spowodować paraliż lub inne problemy z narządami dolnej części ciała.
PlecyUmiarkowany12 510 GBP - 38 780 GBPTen zakres kwot odszkodowania może dotyczyć różnych urazów kręgosłupa, w tym ucisku kręgów lędźwiowych, urazu więzadła lub tkanki miękkiej, ciągłego bólu i/lub dyskomfortu.
PlecyŁagodnyDo 12 510 GBPNadwyrężenia i skręcenia, urazy tkanek miękkich, wypadnięcie dysku i bolesność mięśni to przykłady mniej poważnych urazów kręgosłupa.
Czas rekonwalescencji i leczenie również zostaną wzięte pod uwagę.
ŁokiećWyjątkowo ciężki39 170 GBP - 54 830 GBPCałkowite ograniczenie ruchu łokcia, które spowodowało upośledzenie lub wymagało operacji.
ŁokiećMniej poważne15 650 GBP - 32 010 GBPGdzie występuje ograniczenie ruchu w ramieniu w wyniku urazu łokcia, ale nie powoduje to znacznego upośledzenia i nie jest wymagana poważna operacja.
ŁokiećŁagodnyDo 12 590 GBPŁagodna do umiarkowanej kontuzja łokcia, która obecnie powoduje ból, ale w przyszłości umożliwi pełny zakres ruchu.
StopaWyjątkowo ciężki83 960 GBP - 201 490 GBPObejmuje to amputację jednej lub obu stóp oraz wpływ, jaki może to mieć na życie danej osoby.
StopaUmiarkowany do ciężkiego13 740 GBP - 70 030 GBPPoważny uraz jednej lub obu stóp, który skutkuje ograniczeniem stopy, złamaniem lub niepełnosprawnością.
StopaŁagodnyDo 13 740 GBPZabezpieczenie urazu stopy, który się zregeneruje.
RękaWyjątkowo ciężki140 660 GBP - 201 490 GBPTen zakres odszkodowania ma na celu pokrycie amputacji jednej lub obu rąk, a także całkowitej utraty możliwości posługiwania się ręką w wyniku urazu.
RękaBardzo ciężki55 820 GBP - 109 650 GBPUraz skutkujący całkowitą lub rzeczywistą utratą jednej ręki, która została zmiażdżona, a następnie amputowana lub amputacja większości dłoni i wszystkich palców.
RękaCiężki : silny29 000 GBP - 61 910 GBPAmputacje palców i poważna utrata funkcji to przykłady urazów w tej kategorii.
RękaMniej poważne14 450 GBP - 29 000 GBPMożliwe są urazy dłoni, rany kłute i poważne skaleczenia.
W okolicznościach, w których wnioskodawca nie jest w stanie prawidłowo używać ręki, zastosowanie ma górny koniec wspornika.
RękaUmiarkowany5720 GBP - 13 280 GBPUrazy zmiażdżeniowe, rozległe rany szarpane i rany penetrujące są powszechne.
RękaDrobnyDo 4750 £Drobne urazy tkanek miękkich, rany kłute i zmiażdżenia z okresem rekonwalescencji do 6 miesięcy.
GłowaWyjątkowo ciężki282 010 GBP - 403 990 GBPOfiary, które straciły przytomność w wyniku poważnego uszkodzenia mózgu lub które weszły w stan wegetatywny.
GłowaUmiarkowanie ciężki219 070 GBP - 282 010 GBPUszkodzenie mózgu, utrata czucia w kończynach, zmiana osobowości i/lub niepełnosprawność umysłowa spowodowały poważną niepełnosprawność.
GłowaUmiarkowany43 060 GBP - 219 070 GBPSytuacje, w których pamięć jest uszkodzona, co skutkuje zmniejszoną zdolnością do pracy, do cięższych przypadków, w których nie ma szans na pracę, zmiany osobowości i wysokie ryzyko epilepsji.
GłowaMniej poważne15 320 GBP - 43 060 GBPNadal mogą występować pewne trudności, takie jak zaburzenia pamięci lub niewielkie ryzyko wystąpienia padaczki, ale ogólnie rzecz biorąc, pacjent dobrze wyzdrowiał.
Jakiekolwiek upośledzenie, jak również ciężkość pierwotnego urazu, są brane pod uwagę.
GłowaŁagodny2210 GBP - 12 770 GBPUrazy głowy, które nie spowodowały uszkodzenia mózgu lub tylko niewielkie uszkodzenie mózgu, ale mimo to mogą mieć długoterminowe konsekwencje.
NogaWyjątkowo ciężki97 980 GBP - 282 010 GBPJedna lub obie nogi są amputowane.
Jeśli noga została amputowana poniżej lub powyżej kolana, zakres kompensacji również to uwzględnia.
NogaUmiarkowany do ciężkiego27 760 GBP - 96 250 GBPUrazy nóg, które spowodowały ograniczenia ruchowe i upośledzenie z długoterminową prognozą.
NogaMniej poważneDo 27 760 GBPZłamania nóg z niepełnym powrotem do zdrowia obejmują proste złamania nóg, złamania lub uraz tkanki miękkiej, który wpłynął na mięsień.
NadgarstekBardzo ciężki47 620 GBP - 59 860 GBPCałkowita utrata funkcji z powodu urazu nadgarstka.
NadgarstekIstotne24 500 GBP - 39 170 GBPPomimo faktu, że uraz nadgarstka spowodował znaczne i trwające całe życie upośledzenie, nadal istnieje pewien użyteczny ruch.
NadgarstekMniej poważne12 590 GBP - 24 500 GBPZłamany nadgarstek, który powoduje długotrwałe upośledzenie, takie jak ból i sztywność.
NadgarstekUmiarkowanyDo 10 350 GBPZłamania nadgarstka i urazy tkanek miękkich, które są w pełni wyleczone lub oczekuje się, że zostaną w pełni wyleczone, ale mogą trwać dłużej niż rok.
NadgarstekDrobnyDo 7430 £Drobne złamania nadgarstka i nieskomplikowane złamanie Collesa.

Dowody na poparcie roszczenia o odszkodowanie dla rowerzysty potrąconego przez samochód

Jeśli podczas jazdy na rowerze zostaniesz potrącony przez samochód, możesz podjąć pewne kroki, które ułatwią Ci roszczenie o odszkodowanie. Aby poprzeć swoje roszczenie, możesz podać:

 • Dowody fotograficzne. W miarę możliwości zawsze warto zrobić zdjęcia miejsca wypadku.
 • Notatki medyczne. Powinieneś udać się na pogotowie ratunkowe lub oddział drobnych urazów, jeśli samochód potrącił Cię z roweru. Wszelkie zdjęcia rentgenowskie i notatki medyczne mogą następnie zostać wykorzystane do poparcia roszczenia poprzez udowodnienie odniesionych obrażeń i wymaganego leczenia.
 • Nagrania wideo. Jeśli to możliwe, powinieneś spróbować zabezpieczyć kopię materiału z dowolnej kamery samochodowej, kamer bezpieczeństwa lub materiału z kamery na kasku, który inni rowerzyści zarejestrowali Twój wypadek.
 • Dane świadka. Jeśli ktoś inny widział, jak potrącił cię samochód, poproś go o nazwisko i dane kontaktowe. Może to być przydatne w przypadkach, gdy pozwany nie zgadza się z Twoją wersją wydarzeń.
 • Raporty służb ratunkowych. Jeśli policja lub pogotowie przyjechało na miejsce wypadku, ich raporty mogą pomóc ustalić, co się stało i jakie obrażenia odniosłeś.

Limity czasowe ubiegania się o odszkodowanie dla rowerzysty potrąconego przez samochód

Jak być może już wiesz, istnieją ograniczenia czasowe, które mają zastosowanie do roszczeń z tytułu wypadków drogowych . W większości przypadków będziesz mieć 3 lata na rozpoczęcie roszczenia od daty wypadku lub od daty zdiagnozowania urazu.

Sugerujemy jak najszybsze podjęcie działań. W ten sposób Twój adwokat może zażądać od pozwanego zapłaty za prywatne leczenie (jeśli przyznał się do odpowiedzialności) przed zakończeniem sprawy.

Rozpoczęcie procesu roszczeń o odszkodowanie dla rowerzysty potrąconego przez samochód

Niezależnie od tego, czy zgłaszasz roszczenie jako rowerzysta potrącony przez samochód, czy w imieniu bliskiej osoby, posiadanie prawnika ds. obrażeń ciała po twojej stronie powinno ułatwić proces dochodzenia roszczeń. Mogą również zwiększyć Twoje szanse na odszkodowanie w maksymalnej wysokości.

Jeśli Twoim roszczeniem zajmie się wyspecjalizowany prawnik, to:

 • Przeanalizuje szczegółowo Twój wypadek, aby w pełni zrozumieć, jak bardzo cierpiałeś.
 • Umówi Cię na niezależną opinię lekarską.
 • Zbierze inne dowody na poparcie swojej sprawy.
 • Złóży roszczenie u kierowcy samochodu lub jego firmy ubezpieczeniowej.
 • Zajmie się wszystkimi aspektami komunikacji za Ciebie.
 • Skorzysta z doświadczenia i wiedzy prawnej, aby spróbować odeprzeć wszelkie zastrzeżenia dotyczące odpowiedzialności za wypadek.
 • Przeanalizuje z Tobą wszelkie oferty ugody, aby ocenić, czy są one uczciwe.
 • Postara się, aby Twoje cierpienie zostało w pełni zrekompensowane.

Zastrzeżenie:

Prezentowane powyżej treści mają za zadanie szerzenie ogólnej wiedzy na temat odszkodowań w UK i nie zastępują profesjonalnej opinii prawniczej, lekarskiej. Zawsze w przypadku problemów prawnych, zdrowotnych powypadkowych skontaktuj się odpowiednio z prawnikiem, lekarzem.

Pokrewne wpisy:

Kontakt

© odszkodowaniewuk.com – all rights reserved

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.