...
Strona Główna » Wypadek Drogowy » Potrącenie pieszego na pasach i w ogóle
odszkodowanie w UK

Potrącenie pieszego na pasach i w ogóle

Odszkodowanie UK potrącenie pieszego na pasach i w ogóle. Ranny jako pieszy po potrąceniu przez auto, inny pojazd, możesz być uprawniony do odszkodowania w UK

Spis treści

Odszkodowanie UK potrącenie pieszego na pasach i w ogóle. Jeśli zostałeś ranny jako pieszy po potrąceniu przez samochód lub inny pojazd, możesz być uprawniony do złożenia wniosku o odszkodowanie za ból i cierpienie z tytułu wypadku pieszego.

Nie tylko to, ale możesz ubiegać się o zwrot wszelkich pieniędzy, które straciłeś z powodu wypadku, na przykład utraty zarobków.

W tym przewodniku po roszczeniach z tytułu wypadku z udziałem pieszych wyjaśnimy proces ubiegania się o odszkodowanie i sprawdzimy, jaki poziom odszkodowania może zostać wypłacony.

Czy kwalifikuję się do złożenia roszczenia z tytułu wypadku na pieszym?

Prosząc prawnika ds. obrażeń ciała o reprezentowanie Cię, będzie on chciał sprawdzić, czy Twoja sprawa ma rozsądną szansę powodzenia. Dlatego przed rozpoczęciem roszczenia z tytułu wypadku z udziałem pieszego prawnik spróbuje ustalić, czy:

 

 • W sprawie pozwany miał obowiązek zachować ostrożności (prawie zawsze tak).
 • Jeśli naruszyli ten obowiązek przez zaniedbanie i doszło do wypadku.
 • Czy jako pieszy odniosłeś jakiekolwiek obrażenia w wyniku wypadku.

 

Zaniedbanie może być spowodowane wieloma różnymi działaniami. Więcej szczegółów podamy później, ale może to obejmować jazdę bez uwagi, jazdę pod wpływem alkoholu, cofanie bez oglądania się za siebie lub przekraczanie prędkości.

 

Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym z 1988 r. wszyscy użytkownicy dróg mają wobec siebie obowiązek zachowania ostrożności. Oznacza to, że Twoje roszczenie jako pieszego może dotyczyć rowerzysty, motocyklisty lub kierowcy autobusu, samochodu, ciężarówki, taksówki, furgonetki lub innego pojazdu w tym te, które nie są prawnie dozwolone na drogach, takie jak prywatne e-hulajnogi.

Najczęstsze przyczyny roszczeń z tytułu wypadków z udziałem pieszych

Aby dać Ci wyobrażenie o powszechnych zaniedbaniach kierowców, które skutkują obrażeniami pieszych i roszczeniami o odszkodowanie, wymienione niektóre z nich poniżej. Obejmują one wypadki spowodowane przez kierowcę:

 

 • Nie zatrzymanie się na światłach.
 • Rozproszył go telefon komórkowy, nawigacja satelitarna lub inne urządzenie.
 • Przekroczył prędkość lub prowadził lekkomyślnie.
 • Jest pijany lub pod wpływem środków odurzających.
 • Nie zatrzymał się na przejściu dla pieszych.
 • Mija znak stop bez zatrzymywania się.
 • Lub gdy kierowca autobusu jest niedbały i wjeżdża na przystanek autobusowy, uderzając w pieszego lusterkami bocznymi autobusu.

 

Jeśli podejrzewasz, że zostałeś ranny jako pieszy potrącony przez samochód lub inny pojazd z powodu niedbałej jazdy, skontaktuj się z prawnikiem od obrażeń ciała, aby omówić dostępne opcje.

Typowe obrażenia odniesione przez pieszych potrąconych przez samochód

Brak jakiejkolwiek ochrony fizycznej sprawia, że piesi są niezwykle narażeni na poważne obrażenia ze strony nieostrożnych kierowców i innych użytkowników dróg.

Podczas gdy pieszy potrącony przez samochód można uznać za szczęściarza, któremu udało się uciec z drobnymi siniakami i skaleczeniami, niektórzy piesi niestety doznają traumatycznych, katastrofalnych obrażeń.

Niektóre z najczęstszych obrażeń zaobserwowane u pieszych potrąconych przez samochód lub inny pojazd, to:

Drobne urazy

Drobne urazy mogą obejmować zadrapania, skaleczenia, siniaki i skręcenia, a także głębsze rany szarpane i rany, którym towarzyszy obfite krwawienie.

Chociaż obrażenia odniesione przez większość pieszych potrąconych przez samochód mogą wymagać jedynie minimalnej interwencji medycznej, aby się zagoić, często pozostawiają ofiary z trwałymi bliznami. Niezależnie od ciężkości obrażeń udział w wypadku drogowym ma również wpływ na samopoczucie ofiary.

Połamane kości

Nawet jeśli kierowca jechał wolno, pieszy potrącony przez samochód może doznać złamania kości po prostu z powodu ciężaru pojazdu i sposobu, w jaki doszło do zderzenia.

Złamane kości mogą wymagać intensywnego leczenia i mogą mieć ogromny wpływ na życie człowieka i jego zdolność do wykonywania codziennych zadań.

Urazy głowy, mózgu i kręgosłupa

Często, gdy pieszy zostaje potrącony przez pojazd, całe jego ciało uderza o ziemię, a ponieważ dzieje się to tak szybko, nie mają szansy na złagodzenie upadku.

Piesi zwykle nie mają nic, co chroniłoby ich głowę, szyję i kręgosłup przed chodnikiem lub drogą poniżej, a to może skutkować poważnymi obrażeniami głowy i mózgu oraz urazami kręgosłupa.

Uraz emocjonalny

Wiele osób doświadcza długotrwałych urazów emocjonalnych po udziale w jakimkolwiek wypadku drogowym, zarówno jako kierowca, jak i pieszy.

Strach przed chodzeniem po chodniku podczas ruchu ulicznego lub przechodzenie przez ulicę po wypadku to oznaki, że możesz cierpieć z powodu traumy emocjonalnej.

Śmiertelne obrażenia

W Wielkiej Brytanii ginie zbyt wielu pieszych. Według rządowych statystyk w 2020 roku w Wielkiej Brytanii zginęło 346 pieszych, a jak wszyscy wiemy, był to spokojny rok dla ruchu na drogach. Nie oznacza to oczywiście, że każda śmierć była spowodowana zaniedbaniem.

Ile odszkodowania przysługuje za wypadek z udziałem pieszych w UK?

Nie ma ustalonej kwoty wypłaty odszkodowania za wypadek z udziałem pieszych, które otrzymasz, jeśli Twoje roszczenie zostanie rozpatrzone pomyślnie.

Wynika to po prostu z ogromnej różnicy w każdym roszczeniu. Na przykład w przypadku pieszego potrąconego przez samochód, w którym ofiara doznała zwichnięcia kolana, prawie na pewno otrzymałaby znacznie mniejsze odszkodowanie niż pieszy potrącony przez motocykl, który spowodował poważne uszkodzenie mózgu.

Na tej stronie znajdziesz kalkulator odszkodowań, który da ci wyobrażenie o wysokości odszkodowania.

Twój prawnik ds. obrażeń ciała obliczy, ile odszkodowania powinieneś otrzymać, dzieląc roszczenie z tytułu wypadku pieszego na dwa odrębne elementy:

 

 • Szkody ogólne. Ten element obejmuje odszkodowanie za wszelki ból lub cierpienie, z którym musiałeś sobie poradzić z powodu odniesionych obrażeń.
 • Specjalne szkody. Ten element obejmuje odszkodowanie za wszelkie koszty, straty lub wydatki spowodowane przez wypadek z udziałem pieszego. Na przykład możesz ubiegać się o zwrot kosztów odzieży uszkodzonej w wypadku, utraconych dochodów lub kosztów leczenia, by wymienić tylko kilka.

Dowody na poparcie roszczenia z tytułu wypadku z udziałem pieszych

Nawet jeśli nie masz wątpliwości, że Twój wypadek był spowodowany niedbałą jazdą, będziesz potrzebować dowodów, aby uzasadnić roszczenie z tytułu wypadku z udziałem pieszego.

Co ważne, nie tylko będziesz musiał udowodnić, co się stało i kto był winny, ale także będziesz potrzebować dowodów, aby udowodnić zakres obrażeń. Dowody, które mogą pomóc w osiągnięciu tego celu, mogą obejmować:

 

 • Szczegółowe informacje o pojazdach biorących udział w zdarzeniu. Zanotuj model samochodu, jego kolor i numer rejestracyjny. Zapytaj również kierowcę o jego imię i nazwisko oraz dane ubezpieczenia.
 • Fotografie miejsca wypadku. Jeśli możesz to zrobić bezpiecznie, spróbuj zrobić zdjęcia miejsca wypadku.
 • Raport policyjny. Złóż skargę na najbliższym posterunku policji i zachowaj protokół.
 • Nagranie z CCTV. Jeśli wypadek został nagrany za pomocą kamer bezpieczeństwa lub urządzeń samochodowych, poproś o kopię nagrania tak szybko, jak to możliwe.
 • Dane świadka. Jeśli osoba odpowiedzialna za twoje obrażenia zaprzecza odpowiedzialności za wypadek, gdy składasz roszczenie, świadkowie mogą zostać wezwani przez twojego prawnika do złożenia zeznań na temat tego, co widzieli.
 • Dokumentacja medyczna. Jeśli nie jedziesz do szpitala karetką, powinieneś udać się tam na własną rękę, aby ocenić i leczyć swoje obrażenia. Później twoja dokumentacja medyczna może pomóc w udowodnieniu zakresu twoich obrażeń i leczenia, które zniosłeś.

Terminy ubiegania się o odszkodowanie za wypadek z udziałem pieszych

Limity czasowe roszczeń z tytułu obrażeń ciała oznaczają, że masz 3 lata na złożenie wniosku o odszkodowanie za wypadek z udziałem pieszych. Bieg terminu rozpoczyna się od:

 • Data Twojego wypadku; Lub
 • Kiedy dowiedziałeś się o swoich obrażeniach (data wiedzy). Może to mieć zastosowanie, jeśli na przykład zapadłeś w śpiączkę po wypadku.

 

Sugerujemy, aby rozpocząć roszczenie tak szybko, jak to możliwe, aby wszystko było jak najświeższe w Twojej głowie. Ponadto Twój prawnik będzie wdzięczny, ponieważ zadania, które musi wykonać przed złożeniem wniosku, mogą zająć trochę czasu.

Ubieganie się o odszkodowanie jako Litigation Friend

Jeśli Twoje dziecko zostało ranne w wypadku na pieszym lub w przypadku osoby dorosłej, która nie ma zdolności umysłowych do samodzielnego dochodzenia roszczeń, 3-letni okres przedawnienia nie będzie miał zastosowania, jeśli zostaniesz pełnomocnikiem dziecka.

Ten proces umożliwia odpowiedzialnej osobie dorosłej reprezentowanie ich i dochodzenie roszczeń w ich imieniu. Istnieją jednak zastrzeżenia.

W przypadku dzieci możesz złożyć wniosek jako pełnomocnik w dowolnym momencie, zanim ukończą 18 lat.

Jeśli tego nie zrobisz, będą miały 3 lata od swoich 18. urodzin, aby zrobić to samodzielnie. Pamiętaj, że będą musieli rozpocząć roszczenie tak wcześnie, jak to możliwe, aby nie zabrakło im czasu.

W przypadku osób dorosłych, które przed wypadkiem lub w wyniku wypadku nie były w stanie samodzielnie ubiegać się o odszkodowanie, 3-letni termin nie będzie miał zastosowania.

Jeśli jednak odzyskają zdolność umysłową do złożenia wniosku, będą mieli na to 3 lata od tego momentu.

Proces ten zasadniczo oznacza, że będziesz mieć do czynienia z prawnikami i sądami w ich imieniu.

Roszczenia dotyczące potrącenia i ucieczki auta

Możesz pomyśleć, że nie można ubiegać się o odszkodowanie za wypadek z udziałem pieszych, jeśli zostałeś potrącony przez samochód, który nie zatrzymał się na miejscu zdarzenia.

Jednak dopóki możesz podać pewne szczegóły dotyczące pojazdu i wypadku, nadal możesz otrzymać odszkodowanie. To z powodu programu prowadzonego przez Motor Insurers Bureau (MIB).

Ich program, finansowany z opłat od składek ubezpieczeniowych, umożliwia dochodzenie roszczeń w przypadku, gdy kierowca nie może zostać zidentyfikowany lub nie ma ubezpieczenia.

Korzystanie z usług prawnika ds. obrażeń ciała w celu złożenia roszczenia z tytułu wypadku z udziałem pieszych

Gdy szukasz odszkodowania za obrażenia ciała, Twoje roszczenie z tytułu wypadku z udziałem pieszego prawdopodobnie zostanie przekazane do firmy ubezpieczeniowej kierowcy.

Zanim zgodzą się zapłacić odszkodowanie, prawdopodobnie będziesz musiał udowodnić im, w jaki sposób ich klient był winny wypadku i twoich późniejszych obrażeń.

Nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza jeśli pozwany zgłasza zastrzeżenia. Dlatego uważamy, że najlepiej jest mieć po swojej stronie prawnika ds. obrażeń ciała podczas każdego roszczenia, który będzie pracował na zasadach No Win No Fee.

We wszystkich przypadkach Twój prawnik będzie starał się uzyskać jak największe odszkodowanie, walcząc z przeciwnikiem i dostarczając dodatkowych dowodów w razie potrzeby.

Zastrzeżenie:

Prezentowane powyżej treści mają za zadanie szerzenie ogólnej wiedzy na temat odszkodowań w UK i nie zastępują profesjonalnej opinii prawniczej, lekarskiej. Zawsze w przypadku problemów prawnych, zdrowotnych powypadkowych skontaktuj się odpowiednio z prawnikiem, lekarzem.

Pokrewne wpisy:

Kontakt

© odszkodowaniewuk.com – all rights reserved

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.